Leczenie Hemoroidów

Czym są hemoroidy?

Jedna z najbardziej wstydliwych chorób – hemoroidy, zwane inaczej żylakami odbytu czy guzkami krwawniczymi są naturalnymi strukturami odbytu. Te wypełnione krwią poduszeczki spełniają bardzo ważną rolę, gdyż uszczelniają kanał odbytu, a w raz z mięśniami zwieracza kontrolują wydalanie.

O stanie chorobowym, który stanowi wstydliwy problem możemy mówić, gdy występuje obrzęk żylny, czyli guzki rozciągają się ponad miarę i wypełniają krwią, co powoduje jej zaleganie, a w następstwie stan zapalny tkanek odbytu, co zaś w konsekwencji boleśnie wpływa na komfort pobytu w toalecie.

Do głównych objawów choroby hemoroidalnej zaliczamy krwawienie oraz i wypadanie guzków krwawniczych poza odbyt. Objawom często towarzyszy ból podczas wypróżniania oraz świąt.

Leczenie metodą Barrona

Chirurgiczne leczenie przetoki odbytu

Chirurgiczne leczenie torbieli włosowej

600 zł (1 hemoroid)

od 3000 zł (w tym znieczulenie)

od 2500 zł (w tym znieczulenie)

W ramach programu Mediraty, który działa w Centrum, rozłożysz płatność na dogodne i przyjazne raty.

Wyróżniamy cztery stopnie zaawansowania hemoroidów;

I stopień – hemoroidy nie wychodzą poza kanał odbytu, ale są wyczuwalne w badaniu przez odbyt. To tzw. wewnętrzne żylaki odbytu.

II stopień – hemoroidy nieznacznie wypadające podczas wypróżniania, które następnie powracają na swoje miejsce.

III stopień – to tzw. żylaki zewnętrzne, które można manualnie odprowadzić do kanału odbytu.

IV stopień – hemoroidy stale widoczne na zewnątrz, nie mogą zostać odprowadzone do wnętrza odbytu.

Leczenie zachowawcze

 • Leki doustne z grupy flawonoidów
 • Leki miejscowe typu maści/czopki/kremy
 • Dieta zawierająca zwiększenie ilości spożywanego błonnika, a także zwiększenie ilości przyjmowanych płynów
 • Ograniczenie spożywania ostrych przypraw i alkoholu

Leczenie zabiegowe

Nie istnieje jedna i uniwersalna metoda leczenia spełniająca wszystkie oczekiwania pacjenta i lekarza. Najbardziej jednak istotna jest odpowiednia kwalifikacja, doświadczenie specjalisty oraz posiadane certyfikowane urządzenia i narzędzia.

W naszym Centrum oferujemy dwa alternatywne sposoby usuwania hemoroidów, których dobór uzależniony w dużej mierze jest od stopnia zaawansowania choroby. Przed zabiegiem niezbędna jest kwalifikacja pacjenta. W trakcie wizyty lekarz bada okolicę odbytu oraz przeprowadza badanie per rectum. Aby dokładniej ocenić stopień zaawansowania hemoroidów niezbędne jest wykonanie anaskopii (badanie kanału odbytu miniaturowym wziernikiem). Do tego badania konieczne jest odpowiednie przygotowanie. (Niezbędne wskazówki w zakresie przygotowania do anoskopii znajdują się poniżej)

GUMKOWANIE HEMOROIDÓW METODĄ BARRONA

Metoda Barrona jest jedną z najczęstszych małoinwazyjnych, bezoperacyjnych procedur usuwania hemoroidów stosowana w chirurgii od ponad 40 lat. Charakteryzuje się dużą skutecznością oraz wysokim poziomem bezpieczeństwa. Najlepsze rezultaty przynosi w leczeniu hemoroidów I i II stopnia (w niektórych przypadkach III).

Jak przebiega zabieg? Do odbytu wprowadzany jest ligator (niewielki przyrząd). Hemoroid jest zasysany do jego wnętrza podciśnieniem. Następnie na nasadę guza nakładany jest gumowy pierścień, który odcina dopływ krwi do żylaka powodując jego obumarcie, a następnie odpadnięcie (po około 7-10 dni). Cały proces trwa kilkanaście minut i pacjent może po jego wykonaniu wrócić do codziennych czynności.

Zabieg wykonywany jest w okolicy tkanek pozbawionych unerwienia, pacjent zatem nie powinien odczuwać podczas gumkowania żadnego bólu.

Podczas jednego zabiegu metodą Barrona lekarz zakłada 1-3 opaski. Kolejną sesje można wykonać za około 3-4 tygodnie. Uwaga! W ciągu doby należy unikać wypróżnienia.

Przygotowanie do badania i zabiegu

Na 48 godziny przed badaniem i zabiegiem zaleca się dietę lekkostrawną, półpłynną.

Na 8 godzin przed badaniem nie zaleca się spożywania posiłków.

Na 4 godziny przed zabiegiem nie zaleca się spożywania płynów.

Na kilka godzin przed zabiegiem wymagane jest wykonanie oczyszczającego wlewu doodbytniczego za pomocą preparatów dostępnych bez recepty w aptece.

W dniu badania pacjent musi być na czczo.

Uwaga! Przed zabiegiem należy wykonać zlecone przez lekarza badania na konsultacji kwalifikacyjnej.

Ważne informacje

Wskazania 

 • krwawienie z odbytu

 • świąd

 • ból i pieczenie

 • wysięk z okolicy odbytu

 • rany w obrębie odbytu

 • wypadanie guzków

 • uczucie niepełnego wypróżnienia

Przeciwskazania 

 • ciąża i laktacja
 • stany zapalne okolicy zabiegowej
 • zaburzenia krzepnięcia
 • choroby nowotworowe
 • choroby serca
 • choroby wątroby
 • epilepsja